Lustro w salonie. Feng shui

Podstawy feng shui: lustro w mieszkaniu. Co niesie za sobą cienka warstwa srebra

Jak wpływa lustro na przestrzeń? Jakie są lustra feng shui? W jakim celu w feng shui używa się luster? Czym są lustra bagua? O tym wszystkim przeczytasz niżej.

Lustra w historii i fizyce

Lustro to jedno z najstarszych wynalazków ludzkiej cywilizacji. Jako zwierciadła w epoce paleolitu używało się szlifowanych kamieni. W epoce starożytnej robiono lustra z polerowanego metalu na przykład z brązu, srebra, ołowiu. Obecnie wykorzystuje się niemal wyłącznie zwierciadła szklane.

Czemu warto sięgnąć historii lustra i fizyki? Mianowicie dlatego, że wpływ na energię chi ma to, jak wykonane jest lustro. Jako że metal jest jednym z żywiołów jego obecność zmienia jakość energii chi, odbijając ją i polaryzując. Szklane lustra jedynie odbijają światło. Tu dochodzimy do tego, że współczesne zwierciadła jedynie wpływają na nasz stan psychoemocjonalny.

Lustro w łazience jest niezbędne
Lustro w łazience jest niezbędne

Przejdźmy do chyba najbardziej popularnego zagadnienia dotyczącego luster w feng shui, o którym prawie każdy już coś słyszał.

Lustro w sypialni według feng shui

Mówią, że Chińczycy raczej nie są przychylni temu, żeby umieszczać lustro w sypialni. Tak mogło być, kiedy lustra były wykonywane z metali i rzeczywiście oddziaływały na jakość energii.

Dziś w dobie szklanych luster sytuacja przedstawia się nieco inaczej. I tu powrócimy do tego, że lustro wpływa na psychoemocjonalny stan. Jeśli obecność lustra w sypialni wywołuje w Tobie niepokój to lepiej jest się go pozbyć lub ustawić / zawiesić go tak, żeby nie widzieć siebie będąc na łóżku. Jeśli masz w sypialni toaletkę z lustrem należy przykrywać je czymś na czas snu.

Lustro w sypialni może dodać namiętności związku. Czasem pary lubią obserwować siebie w lustrzanym odbiciu. Ciekaw jestem co na to Chińczycy 😉

Lustro w przedpokoju. Feng shui wejścia

W feng shui mówi się, że najważniejsza jest energia chi, która wpada do domu przez drzwi. Przejrzyjmy się więc stosowaniu luster w przedpokoju, między innymi naprzeciwko drzwi wejściowych.

Można się spotkać z opinią, że lustro odbija wpadającą energię i nie należy umieszczać go naprzeciwko wejścia. Jednak tak jak pisałem wyżej, lustro jedynie odbija promienie słoneczne.

Ważne jest to, że lustro optycznie zwiększa przestrzeń. Rzeczywiście pod tym kątem przestrzeń staje się bardziej jang. Po analizie mieszkania/domu z konsultantem feng shui można ustalić, czy taki rodzaj energii jest rzeczywiście wskazany.

Jeśli otwieramy drzwi, wchodzimy do przedpokoju i od razu natrafiamy na ścianę przed nami, może to oddziaływać na podświadomość jako pewna blokada i będzie się wiązało z ograniczeniami w życiu. Warto w takiej sytuacji zamieścić lustro na wprost drzwi.

Feng shui to przede wszystkim funkcjonalność przestrzeni. Niektórzy nie wyobrażają sobie jak można się obejść bez lustra w przedpokoju. Jest to niezbędny element wnętrza.

Decydując się na zawieszenie lustra w przedpokoju, powinniśmy przede wszystkim kierować się względami praktycznymi. Domownikom, jak i odwiedzającym gościom powinno być wygodnie. Jeśli chodzi o biuro, to lustro zawieszone w przedpokoju wizualnie pomnaża ilość odwiedzających osób, co może sprzyjać powiększeniu liczby klientów.

Lustro / lusterko bagua

W popularnych książkach feng shui znajdziecie informację, że lustro bagua jest znakomitym remedium na „zatrute strzały” (układy budynków, wnętrz, przedmioty, które emitują negatywną energię – np. belki sufitowe, kanciate rogi budynków, strome spady dachów), i że najczęściej zawiesza się je na drzwiach wejściowych. Czym tak naprawdę jest lustro bagua? Jest to okrągłe lusterko rozmiarów 5-15cm umieszczone w kształcie ośmiokąta (bagua). Lusterko może być wypukłe, zwykłe lub wklęsłe.

Według zwolenników remediów w postaci luster bagua mamy podział na:

 • lusterko bagua płaskie: zwyczajnie odbija szkodliwą energię
 • lustro bagua wypukłe: zmniejsza i rozprasza złą energię – zatrute strzały od kantów murów i dachów.
 • lustro bagua wklęsłe: zniekształca obraz lustrzany, odwraca go o 180 stopni, tworząc przy tym promień energii, może negatywnie wpłynąć tam gdzie jest ono skierowane. Używane jest przy budowlach sąsiadujących ze słupami wysokiego napięcia albo drzewami.

Mimo, że uważam bagua za bardzo silne remedium, to zalecam używanie go z wielką ostrożnością.

Lustro naprzeciwko okna co na to feng shui

Spotkałem się z kategorycznym zdaniem na temat tego, że nie należy zawieszać lustro naprzeciwko okna, ponieważ odbija ono energię na zewnątrz. Znowu bym się z tym nie zgodził. Jeśli za oknem jest piękny widok, to będziemy mieli po prostu powtórzenie go na jednej ze swoich ścian.

Lustro w salonie – czy to zgodne z feng shui

W salonie lustro może wnieść wrażenie przestrzenności oraz dobrobytu, jeśli będzie odbijać nasze dobra materialne znajdujące się w tym pomieszczeniu. Warto więc przede wszystkim skupić się na aranżowaniu przestrzeni w tej ważnej części domu. Za pomocą lustra możemy wizualnie ukryć na przykład kolumnę lub zniwelować oddziaływanie narożników ścian.

Przesądy dotyczące luster

 • rozbicie lustra – siedem lat nieszczęść
 • zakrywanie lustra, gdy ktoś z domowników zmarł
Zbyt małe lustro lub zawieszone na nieodpowiedniej wysokości może wywoływać poczucie dyskomfortu.

Wybór lustra do pomieszczenia

 • lustro powinno być całe
 • nie być przyciemnionym ani mętnym
 • pasować do wnętrza stylistycznie
 • powinno się nam podobać
 • mieć odpowiedni rozmiar do pomieszczenia i funkcji, którą pełni
 • nie mieć żadnych rys ani pęknięć
O autorze

Ivan Sitsko

Konsultant feng shui z 5 letnim doświadczeniem. Na blogu dzielę się wiedzą z zakresu feng shui oraz astrologii chińskiej w tym Czterech Filarów Przeznaczenia znane jako Ba Zi.
Oferuję konsultacje feng shui w Warszawie i w całej Polsce oraz analizy BaZi, które możesz zamówić online.
Zapraszam do kontaktu.

Loading Facebook Comments ...
error: Zawartość strony jest chroniona !!