Cztery filary przeznaczenia. BaZi. Astrologia chińska

Cztery filary przeznaczenia. BaZi. Astrologia chińska

Ten artykuł chciałbym całkowicie poświęcić temu, czym jest system Czterech filarów przeznaczenia. Skąd on się wziął i jak za pomocą tego systemu można określać osobowość człowieka, a także jak opisywać czas.

BaZi to inna nazwa Czterech filarów przeznaczenia, oznacza to dosłownie osiem znaków. Tak więc są cztery filary, osiem znaków, ziemskie konary i niebiańskie pnie, są jeszcze ukryte pnie, filary fartu i filar roku – taka jest struktura popularnego systemu chińskiej astrologii. Ale o wszystkim po kolei.

12 zwierząt w chińskim horoskopie. Ziemskie konary

Możesz już kojarzyć 12 zwierząt horoskopu chińskiego, są one również częścią BaZi. Jednak tylko częściowo pomagają opisać to jaki jest człowiek, lub to jaki jest dzień, miesiąc, rok. Zwierzęta określają energię Ziemi związaną z przestrzenią a jest jeszcze energia Nieba związana z czasem.

Istnieje legenda o tym, że Budda przed osiągnięciem nirwany wezwał do siebie wszystkie zwierzęta i tylko dwanaście z nich przyszło. W nagrodę, imieniem każdego zwierzęcia były nazwane kolejne 12 lat według kolejności, w której zwierzęta przybywały do Buddy. Sprytny szczur przechytrzył wszystkich i dotarł pierwszy, więc rozpoczyna on dwunastoletni cykl. Po nim są bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia. Odpowiednio zapis chińskimi znakami będzie wyglądał tak: 子, 丑, 寅, 卯, 辰, 巳, 午, 未, 申, 酉, 戌, 亥.

12 zwierząt. Chiński zodiak
12 zwierząt. Chiński zodiak

Co ważne – dwanaście zwierząt chińskiego zodiaku nie mają żadnego powiązania z gwiazdozbiorami. Odpowiadają one dwunastu dwugodzinowym, dwunastodniowym, dwunastomiesięcznym i dwunastoletnim okresom.

12 zwierząt to tylko mnemotechniczny sposób określenia różnych rodzajów energii.

Okresy panującej energii opisane za pomocą dwunastu zwierząt oraz ułożone w czasie
Okresy panującej energii opisane za pomocą dwunastu zwierząt oraz ułożone w czasie i przestrzeni. Proszę sobie wyobrazić, że na górze jest południe, po lewej stronie wschód, na dole północ i po prawej stronie zachód.
ZnakPinyinPolski zapisZwierzętaŻywioły
1Zi鼠 Szczur水 Woda
2chǒuChou牛 Bawół土 Ziemia
3yínYin虎 Tygrys木 Drzewo
4mǎoМао兔 Królik木 Drzewo
5chénChen龍 Smok土 Ziemia
6Si蛇 Wąż火 Ogień
7Wu馬 Koń火 Ogień
8wèiWei羊 Koza (Owca)土 Ziemia
9shēnShen猴 Małpa金 Metal
10yǒuYou鷄 Kogut金 Metal
11Xu狗 Pies土 Ziemia
12hàiHai猪 Świnia水 Woda
Dwanaście ziemskich konarów

Niebiańskie Pnie

Kolejna legenda mówi o tym, że na prośbę Żółtego Cesarza mędrzec Da Nao opracował system notacji czasu, który był nazwany dziesięcioma niebiańskimi pniami. To nic innego jak 5 żywiołów spolaryzowanych zgodnie z jin i jang. Energia poszczególnych żywiołów przychodzi od fazy wzrostu jang do fazy schyłku jin i przekształca się w kolejny żywioł.

ZnakPinyinPolska nazwaŻywiołPolaryzacja
1jiǎJia木 Drzewo陽 Jang
2Yi木 Drzewo陰 Jin
3bǐngBing火 Ogień陽 Jang
4dīngDing火 Ogień陰 Jin
5Wu土 Ziemia陽 Jang
6Ji土 Ziemia陰 Jin
7gēngGeng金 Metal陽 Jang
8xīnXin金 Metal陰 Jin
9rénRen水 Woda陽 Jang
10guǐGui水 Woda陰 Jin
Dziesięć niebiańskich pni

60 faz Jia Zi, cykl sześćdziesięcioletni

Każda faza jest filarem, gdzie u góry jest niebiański pień a na dole jest ziemski konar. Jeśli wyobrazić sobie dwie przekładnie – jedną z nich z dziesięcioma zębami (niebiańskie pnie) a drugą z dwunastoma (ziemskie konary) i pozwolić im się obracać, to po 6 obrotach dziesięciozębowej i 5 obrotach dwunastozębowej przekładnie wrócą do pozycji wyjściowej od tego momentu cykl może się zacząć od nowa.

Odliczanie się zaczyna od roku 2697 p.n.e. od filaru Jia Zi.

Mając konkretną datę według odpowiednich formuł można obliczyć odpowiednio filar godziny, dnia, miesiąca i roku, z czego otrzymamy Cztery filary przeznaczenia. Często do obliczenia używane są kalkulatory. Ja używam kalkulator stworzony przez Wojciecha Jacha.

Wykres BaZi dla daty utworzenia tego artykułu
Tak wygląda wykres BaZi dla daty utworzenia tego artykułu

Każdy człowiek w zależności od tego, gdzie i kiedy się urodził zaczerpnął według Chińczyków pewną energię, która później towarzyszy mu przez całe życie. Tą energię opisują właśnie cztery filary.

Metoda dzień-mistrz i historia Czterech filarów przeznaczenia

System Czterech filarów przeznaczenia, jako sposób odwzorowania danych urodzeniowych człowieka został opracowany przez astrologa Li Xuzhonga w czasach panowania dynastii Tang. Kolejny wybitny chiński astrolog Xu Ziping żyjący w czasach dynastii Song opracował metodę analizowania karty urodzeniowej zwaną „dzień-mistrz”. Ta metoda opisuje relacje wszystkich żywiołów w wykresie BaZi odnośnie dnia-mistrza czyli pnia dnia urodzenia człowieka.

Tworzenie charakterystyki poszczególnych wykresów jest pracochłonne i wymaga wiedzy i doświadczenia. Jeśli jesteś ciekaw/-a jaki jest Twój wykres i jak go rozszyfrować polecam skorzystać z mojej usługi konsultanta feng shuiAnaliza data urodzenia BaZi”.

autor grafiki starline on Freepik

Źródła z których korzystałem przygotowując ten artykuł:

  • Wikipedia
  • Feng shui dla żółtodziobów, Elizabeth Moran, Joseph Yu, Val Biktashev
  • materiały z kursów Wojciecha Jacha
O autorze

Ivan Sitsko

Konsultant feng shui z 5 letnim doświadczeniem. Na blogu dzielę się wiedzą z zakresu feng shui oraz astrologii chińskiej w tym Czterech Filarów Przeznaczenia znane jako Ba Zi.
Oferuję konsultacje feng shui w Warszawie i w całej Polsce oraz analizy BaZi, które możesz zamówić online.
Zapraszam do kontaktu.

Loading Facebook Comments ...
error: Zawartość strony jest chroniona !!