Jak zapamiętać kolejność znaków chińskiego zodiaku

Jak łatwo zapamiętać kolejność 12 znaków chińskiego zodiaku?

W starożytności w Chinach dobę dzielono na 12 godzin. Jedna zodiakalna godzina równa była dwóm współczesnym godzinom astronomicznym. Następnie ustalono zgodność między 12 godzinami, tworzącymi pełną dobę, a znakami Chińskiego zodiaku używanymi do dziś. Każdą z 12 Ziemskich Konarów, składających się na pełną dobę, nazwano następująco: Zi, Chou, Yin, Mao, Chen, Si, Wu, Wei, Shen, You, Xu, Hai. Nie wiem na ile w tym jest prawdy ale może nowicjuszom feng shui pomóc zapamiętać godziny wg znaków zodiaku używając mnemotechniki – wystarczy sobie wyobrazić, co charakterystycznego każde zwierzątko robi o różnych porach dnia i nocy.

 1. Pierwsza duża godzina doby Zi (od 23:00 do 01:00) została nazwana „godziną Szczura”, ponieważ w tym czasie myszy ciągle biegały. Dlatego tę godzinę nazwano 子鼠 „Zi shǔ” (transkrypcja chińska słowa „mysz”).
 2. Drugą dwugodzinówkę Chou (od 01:00 do 03:00) nazwano „godziną Bawoła”, ponieważ byki zwykły nocą jeść siano, a w wioskach zazwyczaj w tym czasie je karmiono. Dlatego tę godzinę nazwano 丑牛 „Chǒu niú” (transkrypcja chińska słowa „bawół”).
 3. Trzeci cykliczny znak spośród dwunastu – Yin (od 03:00 do 05:00 rano) to czas zmiany nocy na poranek i jest nazwany godziną Tygrysa. W tym czasie tygrysy wychodzą na polowanie, i to wtedy ludzie często słyszeli dźwięk ryku tygrysa. Dlatego tę godzinę nazwano 寅虎 „Yín hǔ” (transkrypcja chińska słowa „tygrys”).
 4. Czwarta cykliczna godzina została nazwana „Mao” (od 05:00 do 07:00 rano). To czas wschodu słońca, a o świcie króliki wychodzą z nor. Dlatego tę godzinę nazwano 卯兔 „Mǎo tù” (transkrypcja chińska słowa „królik”).
 5. Piąta cykliczna godzina – Chen (od 07:00 do 09:00 rano) to czas porannego śniadania naszych dalekich przodków. W tym czasie łatwo pojawia się mgła, a podobno smoki lubią unoszyć się na chmurach i latać we mgle. Dlatego tę godzinę nazwano 辰龙 „Chén lóng” (transkrypcja chińska słowa „smok”).
 6. Szósta podwójna godzina – Si (od 09:00 do 11:00 rano), czas nadejścia południa. W tym czasie mgła się rozpraszała i zaczynało świecić słońce. Wówczas węże wychodzą na polowanie ze swoich gniazd. Dlatego tę godzinę nazwano 巳蛇 „Sì shé” (transkrypcja chińska słowa „wąż”).
GodzinaZnakZapisPolaryzacjaZwierzętaŻywioły
23-1ZiYang鼠 Szczur水 Woda
1-3ChouYin牛 Bawół土 Ziemia
3-5YinYang虎 Tygrys木 Drzewo
5-7МаоYin兔 Królik木 Drzewo
7-9ChenYang龍 Smok土 Ziemia
9-11SiYin蛇 Wąż火 Ogień
11-13WuYang馬 Koń火 Ogień
13-15WeiYin羊 Koza (Owca)土 Ziemia
15-17ShenYang猴 Małpa金 Metal
17-19YouYin鷄 Kogut金 Metal
19-21XuYang狗 Pies土 Ziemia
21-23HaiYin猪 Świnia水 Woda
 1. Siódma dwugodzinówka – Wu (od 11:00 rano do 13:00) to czas, kiedy dzikie konie były udomawiane przez ludzi w głębokiej starożytności i każdego dnia o tej porze biegały swobodnie. Dlatego nazwano tę godzinę 午马 „Wǔ mǎ” (transkrypcja chińska słowa „koń”).
 2. Ósma cykliczna godzina – Wei (od 13:00 do 15:00) była uważana w niektórych regionach starożytnych Chin za najlepszy czas do wypasania kóz. Dlatego tę godzinę nazwano 未羊 „Wèi yáng” (transkrypcja chińska słowa „koza”).
 3. Dziewiąta cykliczna godzina – Shen (od 15:00 do 17:00) to czas, kiedy małpy lubią hałasować i bawić się. Dlatego tę godzinę nazwano 申猴 „Shēn hóu” (transkrypcja chińska słowa „małpa”).
 4. Dziesiąta cykliczna godzina – You (od 17:00 do 19:00) to czas zachodu słońca. Wtedy koguty i kury krążą wokół gniazda i zbierają się spać. Dlatego tę godzinę nazwano 酉鸡 „Yǒu jī” (transkrypcja chińska słowa „kogut” lub „kura”).
 5. Jedennasta godzina to Xu (od 19:00 do 21:00), wtedy słońce już zachodzi, dzień kończy się, zapada zmrok, ale jeszcze nie jest zupełnie ciemno. Ludzie pracowali cały dzień, są zmęczeni, już zamknęli bramę i przygotowują się do snu. Teraz psy przygotowują się do ochrony domu, i jeśli coś zauważą, zaczynają szczekać. Dlatego tę godzinę nazwano 戌狗 „Xū gǒu” (transkrypcja chińska słowa „pies”).
 6. Dwunasta cykliczna godzina – Hai (od 21:00 do 23:00), kiedy ludzie już przestali pracować, leżą w łóżkach i stopniowo zasypiają. Wszędzie tak cicho, że można usłyszeć każdy dźwięk, nawet taki, jak świnie pocierają się bok o bok. Dlatego tę godzinę nazwano 亥猪 „Hài zhū” (transkrypcja chińska słowa „świnia”).

Yin i Yang poszczególnych znaków Chińskiego Zodiaku

Zgodnie z układem zwierząt wiemy, że na zmianę Yin przychodzi Yang. Jak się okazuje jest ciekawa zależność między ilością palców danego zwierzęcia a polaryzacją znaku. Znaki Yin mają parzystą ilość palcy, a znaki Yang nieparzystą. Znowu może to komuś pomóc zapamiętać do jakiej polaryzacji jaki znak chińskiego zodiaku zaliczać:

 • Szczur ma cztery z przodu i pięć z tyłu (dlatego zaczyna dobę i kończy)
 • Bawół z czterema palcami (parzyste)
 • Tygrys, pięć palców (nieparzyste)
 • Królik, cztery palce (parzyste)
 • Smok, pięć palców (nieparzyste)
 • Wąż bez palców (to samo co parzyste)
 • Koń, jeden palec u nogi (nieparzyste)
 • Owca, cztery palce (parzyste)
 • Małpa, pięć palców (nieparzyste)
 • Kurczak, cztery palce (parzyste)
 • Pies, pięć palców (nieparzyste)
 • Świnia, cztery palce (parzyste).

Zródło: baby.sina.cn

O autorze

Ivan Sitsko

Konsultant feng shui z 5 letnim doświadczeniem. Na blogu dzielę się wiedzą z zakresu feng shui oraz astrologii chińskiej w tym Czterech Filarów Przeznaczenia znane jako Ba Zi.
Oferuję konsultacje feng shui w Warszawie i w całej Polsce oraz analizy BaZi, które możesz zamówić online.
Zapraszam do kontaktu.

Loading Facebook Comments ...
error: Zawartość strony jest chroniona !!