Obrazy feng shui. Jak sztuka wpływa na naszą podświadomość

Obrazy feng shui, czyli jak sztuka wpływa na naszą podświadomość

Czy słyszeliście o tym, a może domyślaliście się, że obrazy i zdjęcia którymi się otaczamy, mogą wpływać na podświadomość człowieka? Czym są obrazy feng shui? Czy muszą być namalowane przez mistrza, czy wystarczy wydrukować obrazek z Internetu i zawiesić na ścianie?

Każdy z nas wie, że obrazy we wnętrzach tworzą nastrój. Dlatego dobierając obraz warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie emocje wywołuje ten obraz w nas i naszych domownikach.

O tym jak dobrać obrazy do konkretnych pomieszczeń napiszę w oddzielnym artykule: Obrazy feng shui w naszym domu – w salonie, w sypialni, w jadalni, w gabinecie. Tu przyjrzymy się symbolice obrazów według feng shui oraz energetyce dzieł sztuki.

Ścieżka, strumyk, drzewa, maki, jasne światło - wszystko w tym obrazie nastraja pozytywnie
Ścieżka, strumyk, drzewa, maki, jasne światło – wszystko w tym obrazie nastraja pozytywnie

Czym są obrazy feng shui

Ważne jest aby poczuć, czy obraz wprowadza energię jin czy jang. Co to znaczy? Mówiąc przystępnym językiem, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy obraz nas pobudza, ożywia i nakręca (według feng shui – obrazy jang) czy raczej nas uspokaja, relaksuje, wprowadza w stan rozmarzenia (według feng shui – obrazy jin) . Gdzie zawieszać obrazy jin a gdzie zawiesić obrazy jang też opiszę w artykule Obrazy feng shui w naszym domu – w salonie, w sypialni, w jadalni, w gabinecie.

Obrazem feng shui jest w zasadzie każdy obraz, który oddziałując na nas wywołuje w nas emocje i skojarzenia związane z poszczególnymi obszarami życia. Przy tym feng shui dzieli sfery życia na 9 kategorii: mądrość, tradycje, dobrobyt, sława, związki, kreatywność, pomocni ludzie, kariera i zdrowie. Przyjrzyjmy się każdej z nich.

Pejzaże potrafią rozszerzyć przestrzeń w pomieszczeniu.
Pejzaże potrafią rozszerzyć przestrzeń w pomieszczeniu.

Symbolika obrazów wg feng shui

 • Dobrobyt, bogactwo i pieniądze
  fontanna, młyn wodny, wodospad, akwarium, monety, złota rybka, nieparzysta ilość karpi, wypełnione czymś naczynie, pełny kosz owoców, jaskółki, żyrafa, bambus, uśmiechnięty Budda z dużym brzuchem, jeleń
 • Sława
  słońce, słonecznik, kwiaty, ognisko, koń, orzeł, feniks
 • Związki, miłość
  kaczki mandarynki, para gołębi, para łabędzi, delfiny, róża, lotos, orchidea, zdjęcie/portret partnerów
 • Kreatywność, wyobraźnia
  smok jako symbol czegoś co istnieje w wyobraźni, chryzantema, jajko, jednorożec
 • Pomocni ludzie
  delfin, chryzantema, dzwonek, bogini miłosierdzia, anioły, elfy i czarodziejki, parasol
 • Kariera
  akwarium, żółw, żaba, waza, jezioro, morze
 • Mądrość
  góra, Budda, mandala, słoń, sowa, kamienie, lilie, lotos, globus
 • Rodzina i tradycje
  bambus, brzoskwinia, kaczki, smok, słoń
 • Zdrowie
  brzoskwinia, jeleń, żuraw, bocian, kosz pełen owoców, stół wypełniony jedzeniem, obrazy nawiązujące tematyką do dbania o zdrowie – człowiek na łonie natury, postać ćwicząca
Kolorystycznie i tematycznie obraz pasuje do strefy relacji / związków.
Kolorystycznie i tematycznie obraz pasuje do strefy relacji / związków.

Ważne jest, żeby kolorystyka obrazów pasowała do konkretnych stref. O kolorach w feng shui przeczytacie w innym moim artykule: Podstawy feng shui: kolory w mieszkaniu. Znaczenie i symbolika.

Zawieszając obrazy można opierać się na własnej intuicji a można skorzystać z porady konsultanta feng shui, który według konkretnych obliczeń wskaże najlepsze miejsce w domu na umieszczenie danego obrazu.

Obrazy feng shui przedstawiające pejzaże mogą dobrze spełnić rolę wizualnego wydłużenia przestrzeni. Ten efekt jest dobry, żeby zneutralizować działania brakujących stref mieszkania.

Uwaga! Nie zawieszajcie obrazów na wszystkie sfery życia na raz. Najpierw warto wybrać miejsce, gdzie można zawiesić obraz feng shui, dopiero potem się zastanowić, co by pasowało do tej części wnętrza.

Rola autora obrazu jest ważna

Rola autora obrazu według feng shui

Trzeba zaznaczyć, że obrazy stworzone przez kogoś z mieszkańców domu mają większe znaczenie i potencjał energetyczny. Na drugim miejscu są obrazy stworzone dla Was na zamówienie.

Już niebawem przez naszą stronę można będzie zamówić obraz feng shui o dowolnej tematyce i kolorystyce dobrany specjalnie do Twojego wnętrza.

Kolejne są obrazy stworzone ze specjalną intencją wzmocnienia tej czy innej strefy. Jeśli ktoś maluje obraz pokazujący postaci w związku, czując przy tym gniew lub złość, te uczucia raczej będą przekazane w ładunku energetycznym obrazu. Ostatecznie mogą również być obrazy produkcji masowej, wydruki.

Jakie obrazy feng shui odradza się zawieszać

 • obrazy wywołujące w nas smutek i przygnębienie
 • obrazy pobudzające w nas agresję
 • nie zawieszaj obrazów, które wywołują w Tobie lęk
 • drapieżniki też raczej nie są mili widziani we wnętrzach mieszkania, można je zawiesić w sali gimnastycznej lub na siłowni
 • obrazy przedstawiające osoby zmarłe, naszych krewnych lub słynne postaci, które już nie żyją
 • raczej unikajmy obrazów abstrakcyjnych, najlepsze dla nich miejsce w galerii sztuki, no chyba że są dla nas symbolem kreatywności oraz wywołują w nas dobre uczucia i radość
 • obrazy z czaszkami, szkieletami, o tematyce umierania i śmierci
Obraz przedstawiający niespokojne morze nie jest zbyt trafnym wyborem pod kątem feng shui.
Obraz przedstawiający niespokojne morze nie jest zbyt trafnym wyborem pod kątem feng shui.

Obrazy Feng shui przedstawiające wodę

Na koniec chciałbym napisać kilka słów więcej o obrazach związanych z tematyką wody. Woda niesie w sobie bardzo duży ładunek, dlatego wybierając obraz z nią związany warto się chwilę zatrzymać i dokładnie to przemyśleć. Nie zaleca się zawieszać obrazu z wodą u siebie za plecami – dotyczy to zarówno miejsca, w którym najczęściej siedzimy w swoim mieszkaniu, jak również w biurze. Lepiej, żeby na tych obrazach były góry lub coś, co daje wam energię. Również nie powinniśmy wieszać obrazów przedstawiających wodne pejzaże nad wezgłowiem naszego łóżka w sypialni.

Energia wodospadów na obrazach może być również zbyt gwałtowną i mocną. Na wzmocnienie energii bogactwa lepiej będą pasowały widoki źródełka, młyna wodnego, akwarium z rybkami, fontanny.

Jak wspominałem wyżej, jeżeli potrzebujecie wzmocnienia którejś z Waszych życiowych stref, dajcie znać – wspólnie możemy dobrać tematykę obrazu oraz zlecić jego wykonanie profesjonaliście!

Konsultant feng shui Ivan Sitsko

O autorze

Ivan Sitsko

Konsultant feng shui z 5 letnim doświadczeniem. Na blogu dzielę się wiedzą z zakresu feng shui oraz astrologii chińskiej w tym Czterech Filarów Przeznaczenia znane jako Ba Zi.
Oferuję konsultacje feng shui w Warszawie i w całej Polsce oraz analizy BaZi, które możesz zamówić online.
Zapraszam do kontaktu.

Loading Facebook Comments ...
error: Zawartość strony jest chroniona !!