Kolory według feng shui. Żywioły: drzewo, ogień, ziemia, metal, woda oraz paleta kolorów

Podstawy feng shui: kolory w mieszkaniu – znaczenie i symbolika

Dla nikogo nie będzie sekretem, że kolory oddziałują na nasz stan psychiczny. Jest nawet specjalny test Lüschera, który określa nasz stan, poprzez wybory konkretnych barw. Szwajcarski psychoterapeuta Max Lüscher nadał kolorom psychologiczne znaczenie oraz wskazał na powiązanie pomiędzy barwami a reakcją emocjonalną.

Oczywiście symbolika barw odgrywa ważną rolą już od zamierzchłych czasów, symbolikę barw opisują różne tradycje, znaczenie kolorów jest inne w zależności od kraju świata. Zobaczmy jaką symbolikę mają kolory w feng shui.

Powyżej już mogłeś zobaczyć grafikę, która ilustruje połączenie kolorów z żywiołami. Przyjrzyjmy się symbolice poszczególnych kolorów w feng shui oraz rozwiązaniom, jak zastosować je w mieszkaniu.

Zielony kolor w feng shui

Kolory żywiołu Drzewa
Kolory żywiołu Drzewa

Zielonemu kolorowi w feng shui odpowiada żywioł Drzewa. Drzewo szybko rośnie, więc kolor ten związany jest z rozwojem i wszechstronnością. Dobry kolor dla startu biznesu lub jakiejkolwiek działalności ponieważ zielony to kolor początku życia. Związany jest z przedsiębiorczością.

Psychologicznie kolor zielony uspokaja i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Jest powiązany z naturą, wiosną. Kierunki, które odpowiadają w feng shui zielonemu kolorowi to wschód i południowy wschód, strefy tradycji i bogactwa. Możemy posłużyć się tym kolorem , kiedy musimy szybko załatwić wiele spraw i być wielozadaniowymi.

Kolor czerwony

Kolory żywiołu Ognia
Kolory żywiołu Ognia

Jest to kolor związany z elementem Ognia. W Chinach jeden z najbardziej korzystnych kolorów należący razem ze złotym (żółtym) do kolorów Cesarza. Kolor czerwony jest związany ze szczęściem, sławą i południowym kierunkiem. Stymuluje do działania i oddawaniu się pasji. Dodaje pewności siebie.

W nadmiarze może wywoływać agresję i wręcz palić czyli działać destrukcyjnie. Czerwony jest związany z otwartością i emocjami. Kolor ten pomaga w anemii i przeziębieniu.

Fiolet

Fiolet daje większe poczucie własnej wartości. Jest związany z mistycyzmem i sztuką. Budzi szacunek innych. Jest często wybierany przez osoby wrażliwe. Związany jest z intuicją. Pomaga w regeneracji oraz działa uspokajająco. W feng shui jest również przypisywany elementowi Ognia.

Różowy kolor w feng shui

Połączenie bieli i czerwieni. Balans między duchowością a materializmem. Symbolizuje miłość.

Kolor pomarańczowy

Pomarańcz to kolejny kolor żywiołu Ognia. Pomaga on cieszyć się życiem. Jest połączeniem czerwieni i żółtego. Od czerwonego ma aktywność w działaniu, od żółci inspiracje. Dodatkowo pomarańczowy wspiera przyswajanie wiedzy. Może być kolorem ostrzegawczym.

Kolor brązowy

Kolory żywiołu Ziemi
Kolory żywiołu Ziemi

Brąz to kolor związany z Ziemią. Symbolizuje zakorzenienie. Brązowy jest bliski naturze. Jest to kolor poważny i konkretny. Przy tym może być on ciepły i rodzinny.

Jaki jest według feng shui kolor żółty

Przede wszystkim w feng shui jest to kolor, który należy do żywiołu Ziemi. Jest to kolor mądrości i radości życia. Związany z szybką adaptacją i dopasowaniem się. Jest kolorem inspiracji. Żółty to kolor przyjacielski. Jest również kolorem transformacji energii z zimnej w ciepłą. Wzmacnia układ nerwowy i oddechowy.

Szary kolor

Kolory żywiołu Metal
Kolory żywiołu Metal

Tak jak i biały jest związany z Metalem. Bardzo zrównoważony kolor. Może być kolorem skupienia i wyciszenia ale w nadmiarze prowadzi do smutku. Wspiera merytoryczną komunikację związaną z żywiołem Wody, ponieważ jest pozbawiony emocji.

Kolor biały w feng shui

Biały jest doskonały, to kolor absolutu. Wiąże się w feng shui z żywiołem Metalu. Korzystnie wpływa na intuicję i funkcje poznawcze w tym koncentrację. Nadmiar bieli może prowadzić do depresji. Biały jest związany również z czystą energią, wiarą w siebie i Boga. Biały wprowadza światło do pokoju rozjaśniając go. Może symbolizować potrzebę przestrzeni. Niestety nie zawsze jest praktyczny. Nie należy używać białego na podłodze, jest to bardziej kolor nieba. Jedyny wyjątek od tej reguły to łazienka, może ona być cała biała, ponieważ związana jest w czystością,

Feng shui a kolor czarny

Kolory żywiołu Woda
Kolory żywiołu Woda

Czarny jest kolorem Wody w feng shui. Ten żywioł odpowiada za komunikację i przepływ informacji. Jest to kolor związany ze strefą Kariery, dlatego liderzy prowadzące grupę ludzi mogą chętnie go wybierać. Czarny jest uniwersalnym kolorem. Często wykorzystywany jako tło. W połączeniu w kolorem białym tworzą symbol jin i jang. Ma naturę najbardziej jin.

Kolor niebieski

Kolejny kolor związany z elementem Wody. Wzbudza zaufanie. Kojarzy się z niebem, czystością i zimnem. Dodaje odwagi. Niebieski obniża poziom stresu. Często używany jest w biznesie. Również jest dobry do wyświetlania komunikatów, na przykład znaki drogowe, linki na stronie.

Kolory feng shui w mieszkaniu: sypialnia, gabinet, salon

Dobierając kolory w mieszkaniu należy przede wszystkim skonsultować je ze specjalistą: projektantem wnętrz oraz konsultantem feng shui. Słuchając rad obojga specjalistów będziemy mieli w domu harmonię i ład.

Poniżej podaję kilka krótkich przykładów, jakie kolory do jakich pomieszczeń najlepiej pasują.

Kolory do sypialni według feng shui

Warto ograniczyć bardzo ciemne kolory, czerń i szarość. Mogą pasować jasne odcienie brązu, zieleni, delikatny róż. Błękit może sprzyjać odczuciu schłodzenia i relaksu, jednak może być zbyt wyziębiający dla sypialni, w której jest miejsce na namiętność i bliskość.

Feng shui kolory w kuchni

W kuchni korzystamy z kolorów ziemi: żółty, brąz. Czasem można wprowadzić czerwień.

Kolory w gabinecie

Tu można skorzystać z odcieni zieleni i żółci. Pierwszy będzie sprzyjał nauce, drugi rozświetli umysł i doda energii inspiracji.

Warto jeszcze podkreślić, że dobieranie kolorów wg feng shui jest kwestią bardzo indywidualną – kierowanie się jedynie strefami, które przypisane są poszczególnym pomieszczeniom czy strefami w pomieszczeniach, jest działaniem powierzchownym. Warto razem z konsultantem dokonać głębszej analizy mieszkania czy biura np. wg metody Wędrującej Gwiazdy.

O autorze

Ivan Sitsko

Konsultant feng shui z 5 letnim doświadczeniem. Na blogu dzielę się wiedzą z zakresu feng shui oraz astrologii chińskiej w tym Czterech Filarów Przeznaczenia znane jako Ba Zi.
Oferuję konsultacje feng shui w Warszawie i w całej Polsce oraz analizy BaZi, które możesz zamówić online.
Zapraszam do kontaktu.

Loading Facebook Comments ...
error: Zawartość strony jest chroniona !!