Feng shui w biurze. Biurko szefa

Feng shui w biurze. Jak sprawić, by nam się dobrze pracowało

Jakie są zasady feng shui w biurze? Co zrobić, by zwiększyć wydajność w pracy? Jakie powinno być biurko według feng shui? Jak powinno być ustawione biurko szefa firmy?

Zgodnie z feng shui gabinet szefa musi mieć najlepszą energię w całym biurze

To od szefa zależy jakie decyzje podejmowane są w firmie, jego wydajność i samopoczucie bezpośrednio odbijają się na stanie całego przedsiębiorstwa.

Najlepiej, żeby gabinet szefa był w najdalszej części biura. Wtedy przechodząc przez całe biuro sprawuje on kontrolę nad tym, jak inni pracują. Nie musi przy tym zaglądać w ekrany monitorów, nawet nie musi przechodzić. Sam fakt tego, że wszyscy są na jego drodze już daje poczucie władzy.

Jednak gabinetu szefa nie należy umieszczać tuż obok windy lub schodów. Również nie może ono być na końcu wąskiego korytarza. Jeśli mamy w biurze wąski korytarz to w nim należy rozwiesić obrazy, tablice informacyjne, rozstawić kwiatki, tak, żeby spowolnić ruch rozpędzającej się energii Sha.

Warto sprawdzić rozkład energii zgodnie z Wędrującą Gwiazdą i umieścić biuro szefa w najlepszym miejscu, które sprzyja bogactwu. W pracy najważniejszy jest aspekt finansowy. Oczywiście, jeśli firma nastawiona jest na zarabianie a nie na przykład na pomoc charytatywną.

Dobry szef powinien zadbać o każdego pracownika swojej firmy i rozsadzić go zgodnie ze stanowiskami – najlepsze miejsca przydzielając najważniejszym osobom. Można w prosty sposób sprawdzić korzystne kierunki dla każdego pracownika lub zrobić szczegółową analizę zasięgając porady konsultanta feng shui.

Jakie powinno być biurko według feng shui?

Biurko nie może być ani za duże ani za małe. Na dużym biurku będzie gromadziło się zbyt dużo spraw. Można przy tym poczuć się przytłoczonym, co odbije się na wydajności. Z kolei za małe biurko sprawi poczucie ograniczenia i braku decyzyjności.

W układzie Czterech Mitycznych Zwierząt przestrzeń, która znajduje się z tyłu (budynku, człowieka) przypisana jest Czarnemu Żółwiowi. Powinna ona spełniać funkcje ochronne i wspierające, być osłoną. W takim układzie, wg feng shui za plecami szefa powinna znajdować się ściana! Po lewej i po prawej powinno być wystarczająco przestrzeni. Jeśli po prawej będzie zbyt mało przestrzeni (ograniczony Biały Tygrys) może zabraknąć odwagi przy podejmowaniu ważnych decyzji. Kiedy po prawej będzie za dużo miejsca a po lewej go zabraknie (ograniczony Zielony Smok), możemy mieć zbyt ryzykowne i nieprzewidywalne działania. Nie możemy siedzieć twarzą w ścianę, przed nami powinna być wolna przestrzeń, tak zwany Czerwony Feniks. Taka przestrzeń pozytywnie wpłynie na naszą kreatywność.

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni siedzieć przy ścianie, ale szef powinien mieć „biurko z widokiem” i widzieć przed sobą drzwi wejściowe i przestrzeń.

Ważne żeby z naszego miejsca pracy widzieć drzwi wejściowe ale nie powinny one być bezpośrednio na jednej linii z naszym biurkiem.

Oprócz biurka warto pamiętać też o krześle, które powinno być wygodne i mieć odpowiedniej wysokości zagłówek. Od pierwszego spojrzenia musi być wiadomo, że jest to krzesło szefa.

Co zrobić, by zwiększyć wydajność w pracy?

Żeby zwiększyć wydajność w pracy można zastosować się do kilku zasad feng shui.

 • po pierwsze dbać o porządek na biurku i wokół siebie
 • zadbać o przestrzeganie zasad opisanych wyżej dotyczących ustawienia biurka i jego rozmiaru
 • na biurku można uporządkować rzeczy według bagua, jak to zrobić napiszę poniżej
 • obliczyć swoją liczbę gua i zadbać o to, by kierunek, w którym siedzimy pracując był dla nas korzystny
 • trzeba również dbać o life-work balans, żeby się nie przepracowywać i regularnie robić przerwy – zasada umiaru i złotego środka jest jedną z najważniejszych zasad w feng shui, nadmiar lub niedobór czegoś powoduje generowanie się energii sha
 • jeśli jest to możliwe, warto w przerwach wykonywać ćwiczenia lub poświęcać przerwę na powernapy / ucięcie drzemki, co pomoże zregenerować siły i odświeżyć umysł
Czasami minimalizm jest najlepszym rozwiązaniem, wtedy lepiej możemy się skupić na pracy i swoich pomysłach

Porządek na biurku według bagua

 • Lewy najbliższy nas róg biurka to strefa wiedzy i mądrości, żywioł ziemi, trygram góry. Tutaj najlepiej umieścić książkę lub poradniki niezbędne dla naszej pracy.
 • Środkowa część biurka po lewej odpowiada strefie rodziny i tradycji. Można umieścić tu zdjęcie rodzinne lub zdjęcie założyciela firmy. Ramka może być drewniana lub czarna, ponieważ tej części biurka odpowiada żywioł drzewa.
 • Lewy górny róg biurka, jedna z najważniejszych stref w pracy, ponieważ związana jest z bogactwem i dobrobytem. Ponieważ znowu mamy do czynienia z żywiołem drzewa możemy umieścić tu roślinkę lub cenny przedmiot – symbol dobrobytu.
 • W górnej części biurka mamy strefę sławy. Tu mogą być nasze dyplomy/wyróżnienia, jak również wizytówki z naszym imieniem.
 • Prawy skrajny róg biurka to strefa odpowiadająca za związki. Rozmieszczamy tu zdjęcie partnera. Jeśli nie mamy partnera to możemy umieścić coś, co dla nas symbolizuje miłość.
 • Prawa środkowa część biurka odpowiada za kreatywność i twórcze pomysły. Możemy tu umieścić długopis, notatnik lub zeszyt i spisywać / rysować nowe pomysły.
 • Prawy dolny róg biurka to strefa pomocnych ludzi, kontaktów i podróży. To najlepsze miejsce na telefon.
 • Środkowa część biurka, gdzie siedzimy związana jest z karierą. Warto dbać o porządek w tej części. Tu odbywają się wszystkie nasze działania i potrzebują na to przestrzeni.

Życzę sukcesów i przyjemnych, produktywnych chwil w pracy,
Ivan Sitsko

O autorze

Ivan Sitsko

Konsultant feng shui z 5 letnim doświadczeniem. Na blogu dzielę się wiedzą z zakresu feng shui oraz astrologii chińskiej w tym Czterech Filarów Przeznaczenia znane jako Ba Zi.
Oferuję konsultacje feng shui w Warszawie i w całej Polsce oraz analizy BaZi, które możesz zamówić online.
Zapraszam do kontaktu.

Loading Facebook Comments ...
error: Zawartość strony jest chroniona !!