Bagua przykład

Bagua mieszkania

Celem ekspertyzy jest poprawienie relacji między mieszkańcami oraz sytuacji finansowej. Zastosowana została siatka bagua – najprostsza z metod feng shui.

Pierwsze co się rzuca w oczy patrząc na plan, jest to, że mieszkanie ma nieregularny kształt, przypominający tasak. Jest to bardzo niekorzystny układ. Jednak to, że drzwi wejściowe są w rękojeści nieco niweluje złe oddziaływanie kształtu mieszkania.

Plan mieszkania. Feng shui

Nakładamy na mieszkanie siatkę Bagua.

W mieszkaniu mieszkają dwie osoby mające trygram osobisty Tuei oraz liczbę Gua 7. Zgodnie z tym zostały ustawione krzesła przy stole, tak żeby oba kierunki były korzystne dla mieszkańców. Został również ustalony najlepszy kierunek do pracy P1 oraz do snu P4.

Siatka bagua, całe mieszkanie. Feng shui. Kierunki korzystne i niekorzystne

Traktujemy część przedpokoju/kuchni oraz łazienkę jako przestrzeń, która tworzy część ujemną w siatce Bagua dlatego, że zajmuje więcej niż połowę wymiaru, do którego przystaje. Można zwrócić uwagę, że brakuje nam strefy kariery i strefy pomocnych ludzi oraz częściowo strefy zdrowia jak i strefy twórczości. Wskazane jest w takiej sytuacji wzmacniać te strefy w poszczególnych pokojach. Jako remedium zastosowana została kryształowa kula, zawieszona w rogu brakującej przestrzeni.

Bagua poszczególnych pokoi

Przedpokój/ kuchnia

Bagua pokoju

Drzwi wejściowe są w białym kolorze, na nich również została przymocowana mosiężna kołatka w kształcie głowy lwa.
Po wejściu od razu trafiamy do kuchni, co samo w sobie jest negatywnym rozwiązaniem. Przy wejściu został zawieszony drewniany dzwonek koshi, żeby złagodzić wpadającą energię. W korytarzu po prawej wisi ogromne lustro, od podłogi do sufitu, które optycznie rozszerza przestrzeń przedpokoju/kuchni. Po prawej nad blatem w strefie relacji zostały zawieszone zdjęcia pary mieszkańców. Naprzeciwko wejścia w strefie pieniędzy został ustawiony kot maneki-neko, machający łapą.

Po lewej od wejścia w strefie mądrości nad szafką na buty wisi puste płótno (w planach jest narysowanie obrazu góry). Naprzeciwko wejścia wisi schemat Pięciu Przemian oraz abstrakcyjny obraz z dominującymi kolorami zieleni i czerwieni, który wspólnie namalowany został przez mieszkającą w mieszkaniu parę. Na ścianie po prawej od wejścia w strefie kariery wisi plakat Juana Miro, na którym przedstawiony abstrakcyjny obraz z dominującymi kolorami czarnym i niebieskim.

Mały pokój

Bagua w małym pokoju

W mniejszym pokoju na półce nad biurkiem w strefie relacji zostało umieszczone zdjęcie mieszkańców w ramce. Jak również jest tam umieszczony czajniczek z parą kaczuszek mandarynek na pokrywce. Po drugiej stronie pokoju znalazł się obrazek w ramce ukazujący roślinę wierzbówkę kiprzyca, z której produkowany jest Iwan Czaj, ma ona kolor zielony i różowo-fioletowy. Właściciele mieszkania w tym roku stworzyli produkt Iwan Czaj „odivana.pl”. Więc jest to obraz wzmacniający energię pieniędzy.

Po prawej od wejścia do małego pokoju na komodzie stoi obraz malującej Fridy Kahlo. Ma to na celu wzmocnić przyjacielskie relacje z twórczymi kobietami – przyjaciółkami Pani domu. Na obrazie również umieszczone są zdjęcia Pani domu z siostrą oraz Pana domu z najlepszą przyjaciółką. W strefie twórczości została ustawiona gitara w pokrowcu.

Na antresoli jest miejsce by przenocować gości. Na początku zamieszkania mieszkańcy spali w tym miejscu, jednakże niewygodne stopnie drabiny, zbyt niski sufit oraz niepokój pojawiający się za każdym razem w czasie schodzenia ze stromych schodów sprawiły, że podjęto decyzję o spaniu w salonie.

Oklejone szarą tapetą z napisami miejsce do spania nie było zbyt przytulne i komfortowe.

Duży pokój

Bagua w dużym pokoju

W dużym pokoju w strefie związków zostało zawieszone zdjęcie mieszkańców oraz lampa solna w czerwonym kolorze, która pobudza energię w rogu. W strefie pieniędzy został umieszczony kwiat kalatea i stoi wielka drewniana szafa na ubrania. Przy wejściu na pograniczu strefy pomocnych ludzi i kariery został zawieszony zwój z fragmentem chińskiej poezji Du Fu napisanej hieroglifami – prezent od znajomego herbaciarza. Na zwoju została umieszczona pieczątka z dobrymi życzeniami.
1 江碧鳥逾白 W strumieniach tak wodnych, pojawiają się białe ptaki.
2 山青花欲然 Na wzgórzach tak zielonych, czerwone kwiaty kwitną jak w ogniu.
3 今春看又過 Ta wiosna, wydaje się znowu minie wkrótce.
4 何日是歸年 W którym roku będzie dzień, kiedy powrócę tam, skąd przybyłem.

W strefie twórczości została zawieszona wielka mapa świata. W strefie sławy znalazły się dyplomy ukończenia pierwszego roku szkoły tai chi. W strefie mądrości znalazła się wysoka szafa z książkami. W strefie kariery jest stylowa drewniana komoda z marmurowym blatem, w której przechowywane są różne herbaty oraz akcesoria herbaciane. Część akcesoriów herbacianych została wystawiona na komodzie, szczególnie te o okrągłych kształtach.

Krzesła przy stoliku zostały ustawione zgodnie z korzystnymi kierunkami dla mieszkańców domu (P2 i P3). Przy stole spożywane są posiłki i celebrowane chwile przy herbacie.

Po tym jak mieszkańcy próbowali spać na antresoli w małym pokoju, powstał pomysł, żeby spać na rozkładanej kanapie w dużym pokoju.
Pod sufitem wisi ogromny 6-ramienny mosiężny żyrandol, osadzony w stiukowej rozecie, który rozjaśnia wnętrze o ciemnej porze dnia. Mieszkańcy starają się dbać o jego czystość.

Na podłodze został położony dywan, który zatrzymuje nieco energię w pierwszej części pokoju i wprowadza poczucie komfortu i przytulności.

Łazienka

Bagua w łazience

W strefie relacji w łazience została ustawiona czerwona świeczka. W strefie kariery został ułożony pastelowo zielony z szarymi liniami dywanik. W strefie twórczości jest ustawiona biała miska łazienkowa. Lustro w łazience niweluje brakującą część strefy kariery na planie całego mieszkania. Mieszkańcy dbają o to by była czystość w strefie pieniędzy.

Wnioski

W mieszkaniu zostały wprowadzone remedia niwelujące niekorzystny kształt i układ wnętrz. Zadbano o to, by nie było zastoju chi, jak również o to, żeby energia się nie rozpędzała. Każda strefa została przemyślana i zaaranżowana zgodnie z siatką Bagua, jak również tak, żeby wygodnie było korzystać z przestrzeni. Para mieszkańców domu od momentu zamieszkania znajduje porozumienia w codziennym życiu, pracują w wymarzonych pracach, rozwijają dodatkowe projekty związane ze swoimi zainteresowaniami.

Ludzie, którzy odwiedzają mieszkańców, zachwycają się tym, jak dobrze się czują w tych wnętrzach. Każdy z gości odczuwa ogromną harmonię i spokój płynący z przebywania w tym mieszkaniu. Bardzo często ludzie komunikują, że w mieszkaniu tym odpoczywają i czują dobrą energię. Każdy szczegół przyciąga ich uwagę, ponieważ ma za sobą jakąś ciekawą historię.

W najbliższych planach jest umiejscowienie rośliny na drewnianym stołku w strefie pieniędzy w małym pokoju. Dobranie odpowiednich bieżników na białe blaty stolików w małym i dużym pokoju. Narysowanie obrazu góry na podobraziu wiszącym w przedpokoju/kuchni.

Zmiany we wnętrzach wprowadzane są stopniowo za zgodą obu mieszkańców. Mieszkańcy unikają podejmowania gwałtownych decyzji. Raczej stawiają na spokój i powolne zmiany w życiu.

O autorze

Ivan Sitsko

Konsultant feng shui z 5 letnim doświadczeniem. Na blogu dzielę się wiedzą z zakresu feng shui oraz astrologii chińskiej w tym Czterech Filarów Przeznaczenia znane jako Ba Zi.
Oferuję konsultacje feng shui w Warszawie i w całej Polsce oraz analizy BaZi, które możesz zamówić online.
Zapraszam do kontaktu.

Loading Facebook Comments ...
error: Zawartość strony jest chroniona !!