Gotowe zestawy do wróżenia I Ching. Łodygi krwawnika

Łodygi krwawnika do wróżenia z I Ching. Jak zrobić własny zestaw patyczków do wyznaczania heksagramu

Nadeszła świetna okazja, by stworzyć kolejny zestaw do wróżenia z I Ching (Księgi Przemian). Wyruszyłem w czasie pełni Księżyca na zbieranie łodyg krwawnika. Najlepszą porą dla tego jest koniec września – październik, kiedy łodygi są zaschnięte i zdrewniałe. W tym roku koniec października był ciepły i suchy, co sprzyjało temu, by krwawnik był w odpowiedniej formie.

Ten październik był wyjątkowy również pod względem tego, że pierwszy raz od 1944 przydarzyły się dwie pełnie Księżyca na przestrzeni jednego miesiąca. Takie zjawisko nazywa się Blue Moon – Niebieski Księżyc. Dodatkowo pełnia wypadła na 31 października – 1 listopada, kiedy świętowane jest Święto Wszystkich Świętych. To wyjątkowy dzień pod względem połączenia się z duszami przodków.

Biorąc to wszystko pod uwagę wyruszyłem na łowy, i powiem, że nie było łatwo.

Na co zwrócić uwagę zbierając krwawnik

Przede wszystkim trzeba się upewnić, że roślina, którą zbieramy to rzeczywiście krwawnik. Powiem Wam, że dałem się oszukać i najpierw nazbierałem łodyg wrotyczu – są z tej samej rodziny astrowatych. Niby różne rośliny a w okresie jesiennym można się pomylić.

Warto sugerować się rozmiarem roślin – krwawnik ma maksymalnie 60 centymetrów wysokości. Wrotycz z kolei może nawet przewyższać nasz wzrost czyli sięgać 2 metrów. Poniżej zamieszczam parę zdjęć, żeby każdy mógł zobaczyć jakie są różnice między krwawnikiem a wrotyczem, oraz żeby wiedzieć, na co zwrócić uwagę zbierając krwawnik.

Dlaczego krwawnik?

Do wróżenia z I Ching używa się różnych zestawów. Możecie się spotkać z wróżeniem monetami (trzema, czterema, sześcioma, ośmioma). Istnieją również programy komputerowe do wyznaczania heksagramów. Najstarszą formą wróżenia jest analizowanie pęknięć na skorupie żółwia po uprzednim wrzuceniu jej do ognia.

Ja w swojej praktyce skupiam się głównie na układaniu heksagramu używając patyczków krwawnika.

Dlaczego wybieram łodygi krwawnika:

 • Jest praktyczny
 • Wróżenie z patyczków krwawnika pomaga wejść w stan medytacji
 • Podobno krwawnik rośnie na grobie Konfucjusza. Konfucjusz był współtwórcą Księgi Przemian (I Chingu) oraz zwolennikiem poszanowania tradycji i pamięci o przodkach.
 • Roślina łączy Ziemię i Niebo, symbolicznie – zakorzenia się w ziemi i wzrasta w górę ku słońcu.

Zestaw do wróżenia składa się z 50 patyczków. Do jego stworzenia wystarczy uzbierać 25 łodyg krwawnika i rozciąć je na pół – tym samym symbolicznie tworząc dolną cześć (odpowiednią Ziemi) oraz górną cześć (odpowiednią Niebu). Wszystko co między Niebem i Ziemią dotyczy człowieka. Tak i przestrzeń między górną częścią rozciętej łodygi a dolną jest przeznaczona, by odpowiadać za sprawy ludzkie.

Szukając tego, jak powinny wyglądać patyczki do wróżenia znalazłem różne informacje. Mój nauczyciel w swojej książce pisze, że powinny mieć rozmiar równy szerokości dłoni plus 2 centymetry z każdej strony. W rosyjskojęzycznym Internecie jest napisane, że długość ma wynosić 30-50 centymetrów. Z kolei anglojęzyczne źródła podają 7, 8, 12 cali.

Nie realne wydają mi się półmetrowe patyczki, jeśli je przygotowujemy tnąc łodygę krwawnika na pół. Jednak długość 30 cm udało mi się osiągnąć w jednym z zestawów, które zrobiłem. Wygląda imponująco ale teraz już mogę powiedzieć, że są mniej praktyczne niż te mniejsze.

Przeczytałem również, że można łodygi krwawnika oszlifować, pokolorować i polakierować. Mi jest bliższa wersja eko – po prostu wysuszone patyczki krwawnika. Zapytałem również swojego nauczyciela Dyrektora Akademii Feng Shui we Wrocławiu Krzysztofa Maćko, co o tym myśli i dostałem odpowiedź, że „łodyg  krwawnika, nie należy ani szlifować ani  lakierować, mają one naturalny kolor i fakturę”.

Tworzenie zestawu do wróżenia z I Ching

Chciałbym tu na chwilę wrócić do zbierania łodyg krwawnika, ponieważ najlepiej samodzielnie zrobić swój własny zestaw. Jeśli ktoś nie ma ochoty w to się bawić zapraszam do kontaktu ze mną, a dla innych opiszę krok po kroku, na co zwrócić uwagę przy robieniu zestawu do wróżenia z I Ching.

 1. Po pierwsze krwawnika nie wyrywamy z ziemi, tylko odcinamy u podstawy.
 2. Kiedy już nazbieramy wystarczającą ilość łodyg, co najmniej 25 (polecam wziąć parę zapasowych łodyżek), przechodzimy do obrywania liści oraz odłamywania kwiatostanu.
 3. Następnie rozkładamy łodyżki krwawnika od najkrótszej do najdłuższej i mierzymy tę pierwszą, by wiedzieć jaki rozmiar patyczków możemy zrobić. Ja zrobiłem 5 zestawów: 30cm, 23cm, 21cm, 18cm i 15cm (odpowiednio 12cali, 9 cali, 8cali, 7cali oraz 6cali) przy tym na najdłuższe patyczki użyłem tych najgrubszych i odwrotnie – te najkrótsze zrobiłem z najcieńszych.
 4. Następnie musimy rozciąć łodyżki, tak by z jednej powstały dwie o określonej wcześniej długości. Tak jak wspominałem wyżej jest to symboliczne rozdzielanie odnoszące się do podziału: Ziemia, Niebo, człowiek.
 5. Kolejnym etapem jest suszenie patyczków. Warto pozostawić zestaw do wróżenia z łodyg krwawnika przy temperaturze pokojowej na dłuższy czas a dopiero później myśleć o stworzeniu futerału dla patyczków.

Warto też znaleźć kawałek jedwabiu, na którym później się rozkłada patyczki.

Dlaczego w zestawie do wróżenia powinno być 50 patyczków?

W jednym z artykułów znalazłem informację, że 50 to 49+1 gdzie 1 symbolizuje Boga, jedność. Z kolei 49 to 7 razy 7. „W wielu mitologiach i religiach świata jest symbolem całości, dopełnienia, symbolizuje związek czasu i przestrzeni.”

 • 7 kolorów tęczy
 • 7 dni tygodnia
 • 7 czakr itd

W Chinach „liczba 7 odgrywa także dużą rolę w kulcie zmarłych. Wierzono, że przez siedem tygodni po śmierci dusza zmarłego stopniowo rozstaje się ze światem.”

I rzeczywiście podczas wróżenia jeden patyczek się odkłada, a do wróżby używa się pozostałych 49.

Jednak bliższa mi wersja jest ta, którą podaje Wikipedia, że 50 to suma 12 Ziemskich Konarów, 10 Niebiańskich Pni oraz 28 Stacji Księżycowych „(chiń. 二十八宿; pinyin Èrshí Bāxiù) – w tradycyjnej chińskiej astronomii dwadzieścia osiem konstelacji gwiezdnych, położonych wzdłuż równika niebieskiego, które przemierza Księżyc podczas obiegu Ziemi.”

Parę ciekawostek o krwawniku

„Łacińska nazwa (Achillea millefolium) rodzaju krwawnik pochodzi od mitycznego Achillesa, który miał używać tego ziela do leczenia ran”

Geometria krwawnika układa się w ciąg Fibonacciego.

Ciąg Fibonacciego w łodygach krwawnika.
Źródło: The New Fibonacci Trader Workbook, by Robert Fischer (New York: Wiley, 2001), p. 4.

Chińczycy upatrzyli w kształcie gałęzi znak 卜 (Bu), który oznacza przepowiadać.

Limitowana edycja zestawów do wróżenia zrobionych z łodyg krwawnika

Łodygi krwawnika uzbierane 1.11.2020 w okresie pełni Niebieskiego Księżyca. Stworzonych zostało tylko 5 zestawów. Najdłuższy – 12cali (30cm), potem 9 cali (ok 23cm – tak jak było w okresie Zhou), średni 8 cali (21cm), następnie 7 cali (18cm) oraz najmniejszy i być może najbardziej poręczny i gotowy do podróży zestaw o długości 6 cali (15 cm).

Źródło cytatów – Wikipedia
Inspiracją do napisania tego artykułu była książka autorstwa mojego nauczyciela I Ching „Księga Przemian I Cing” Krzysztof Maćko, Oskar Sobański

O autorze

Ivan Sitsko

Konsultant feng shui z 5 letnim doświadczeniem. Na blogu dzielę się wiedzą z zakresu feng shui oraz astrologii chińskiej w tym Czterech Filarów Przeznaczenia znane jako Ba Zi.
Oferuję konsultacje feng shui w Warszawie i w całej Polsce oraz analizy BaZi, które możesz zamówić online.
Zapraszam do kontaktu.

Loading Facebook Comments ...
error: Zawartość strony jest chroniona !!